Lifestyle

Miłość warta Oscara. 5 filmów, które zdobyły serca widzów

Bogna Goślińska Bogna Goślińska
Zdjęcia Shutterstock
12 lutego 2021

„Zawsze będziemy mieli Paryż” – mówi Humphrey Bogart w „Casablance”, a my zawsze będziemy mieli filmy o miłości, do których chętnie wracamy. Jak długa bowiem historia kina, tyle niezwykłych filmowych romansów… Miłość stanowi jedną z największych inspiracji dla twórców kina.

Wyjątkowym okresem w dziejach światowej kinematografii były lata 1930-1950, nazywane Złotym Wiekiem Hollywood. Na ekranie podziwiać można było wtedy m.in. Clarka Gable’a, Gary’ego Coopera, Gregory’ego Pecka, Bette Davis, Audrey Hepburn, Avę Gardner czy Elisabeth Taylor. Był to też czas epickich historii miłosnych,  które oprócz zachwytu widzów, zdobyły uznanie krytyków. Oscarami w głównej kategorii nagrodzono m.in. dwa niezapomniane filmy o miłości: „Przeminęło z wiatrem” (1939) – ekranizację bestsellerowej powieści Margaret Mitchell, oraz „Casablankę” (1942) – melodramat wojenny, w którym główne role zagrali Ingrid Bergman i Humphrey Bogart.

Choć z biegiem lat główne nagrody zaczęły częściej przypadać obrazom bardziej zaangażowanym, filmy o miłości wciąż pozostawały w sferze uznania. Przynosiły ich twórcom Oscary w innych kategoriach, takich jak scenariusz, reżyseria czy muzyka.

„Angielski pacjent” (1996) – film, który był czarnym koniem w oscarowym wyścigu i zdobył aż 9 statuetek

Są ostatnie dni wojny, przykutym do łóżka poparzonym mężczyzną zajmuje się kanadyjska pielęgniarka. Akcja z włoskiej prowincji przenosi się na Saharę, gdzie przed wojną rozegrały się wydarzenia, które mężczyzna z trudem próbuje sobie przypomnieć. Almásy i Katharine poznają się na pustyni, on jest jednym z uczestników ekspedycji, ona – żoną innego. Uczucie, jakie się między nimi rodzi, okazuje się silne i niszczące. W imię miłości oboje wyrzekają się wszystkiego. Historia też nie stoi po ich stronie, ponieważ Sahara już niebawem stanie się polem bitwy, a oni sami zostaną rozdzieleni.

W filmie ważny jest też drugi miłosny wątek: opiekująca się Almásym Hannah zakochuje się z wzajemnością w jednym z członków oddziału saperówj. Ich miłość jest jednak zupełne inna, oboje doświadczyli wojny i straty, oboje też zdają sobie sprawę, że koniec wojny przyniesie zupełnie nowy świat.

„Angielski pacjent” pięknie opowiada o ludziach uwikłanych w historię i skomplikowane relacje. Film jest dziełem epickim, nagrodzonym Oscarem m.in. za: najlepszy film, reżyserię, zdjęcia, scenografię, kostiumy, dźwięk i montaż. Wystąpiła w nim plejada gwiazd: Ralph Fiennes, Kristen Scott Thomas, Juliette Binoche, Colin Firth i Willem Dafoe.

„La la land” (2016) – musical, który zachwycił Hollywood i przyniósł twórcom 6 Oscarów

Mia i Sebastian poznają się przypadkiem w Los Angeles, ona marzy o karierze aktorskiej, on – o własnym klubie jazzowym. Gdy zakochują się w sobie, cały świat zdaje się stać przed nimi otworem. „La la land” to film dla tych, którzy nie boją się marzyć i kochać.

Mimo musicalowej konwencji, jest to film przewrotny. Reżyser Damien Chazelle pokazuje, w jak głęboki sposób może zmienić nas spotkanie z drugim człowiekiem. Emma Stone tworzy z Ryanem Goslingiem niezapomniany duet.

„La la land” przyniósł Emmie Stone statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Został też nagrodzony Oscarami za najlepszą reżyserię, zdjęcia, muzykę, scenografię i piosenkę. W utworze „City of stars” w wykonaniu Ryana Goslinga wybrzmiewa nostalgia za niespełnionymi marzeniami, ale i nadzieja na lepsze jutro. Okazuje się, że droga do marzeń wymaga wyrzeczeń – każdy z bohaterów musi pójść własną ścieżką, ale to, czego razem doświadczyli, zmienia ich życie na zawsze. Jak śpiewa Ryan Gosling: „Yes, all we’re looking for is love from someone else”.

 „Zakochany bez pamięci” (2004) – film o imponującym scenariuszu, za który uhonorowano go Oscarem

Joel decyduje się na usunięcie pamięci, aby zapomnieć o długoletnim związku. W trakcie zabiegu przeżywa swoje wspomnienia jeszcze raz i uświadamia sobie, że wciąż kocha.

„Zakochany bez pamięci” w poruszający sposób pokazuje wzloty i upadki związku: rodzące się uczucie, szczęśliwe chwile, niemożność porozumienia, a ostatecznie to, co przesądza o rozstaniu. Film warto też obejrzeć ze względu na wspaniałe kreacje aktorskie. Kate Winslet błyszczy na ekranie w roli Clementine, a rola Joela jest bez wątpienia jedną z najlepszych w karierze Jima Carreya.

Głównym motywem muzycznym jest utwór Becka, w którym słyszymy: „I need your loving like the sunshine”. Ból rozstania jest prawdziwy, ale miłości nie można zapomnieć, szczególnie gdy wiążą się z nią szczęśliwe wspomnienia. „Zakochany bez pamięci” jest nie tylko filmem o miłości, również o nadziei. Joel i Clemetine wciąż na nowo próbują znaleźć do siebie drogę, starając się pokonać to, co ich dzieli.

„Tajemnica Brokeback Mountain” (2005) – historia zakazanej miłości

Są lata 60-te XX w., a w Stanach Zjednoczonych homoseksualizm wciąż widnieje na liście chorób psychicznych i podlega penalizacji. Ennis i Jack poznają się w górach, gdzie obydwaj pracują przy wypasie owiec. Wspólne lato szybko mija, a drogi mężczyzn się rozchodzą. Obydwaj żenią się i zakładają rodziny. Kiedy spotykają się po latach, uświadamiają sobie, że łączące ich uczucie nie wygasło. Tak rozpoczyna się długoletni romans, Ennis i Jack spotykają się w ukryciu wiedząc, na jakie wykluczenie skazaliby się ujawnieniem łączącej ich relacji.

Amerykańskie westerny wprowadziły do kultury postać kowboja jako symbol prawdziwego mężczyzny. Pod tym względem „Tajemnica Brokeback Mountain” bawi się westernową konwencją, przełamując stereotyp heteroseksualnego wzoru męskości. Kultowy z dzisiejszej perspektywy film zapoczątkował zmiany w portretowaniu miłości na dużym ekranie. Dzieło było zapowiedzią wejścia kina queerowgo do mainstreamu, a także kamieniem milowym w rozwoju filmowej wrażliwości.

„Tajemnica Brokeback Mountain” jest subtelną, ale i pełną pasji opowieścią o zakazanej i nieakceptowanej przez społeczeństwo miłości. W główne role wcielili się Jake Gyllenhaal i Heath Leadger, a role drugoplanowe zagrały Anne Hathaway i Michelle Williams. Film otrzymał Oscary w trzech kategoriach: za reżyserię, scenariusz i muzykę.

„Zimna wojna” (2018) – polski film, który otrzymał trzy nominacje do Oscara

Film ostatecznie żadnej statuetki nie zdobył, uhonorowany został natomiast na festiwalu w Cannes. Złotą Palmę otrzymał jego reżyser, Paweł Pawlikowski. Sięgnął po historię swoich rodziców, co sprawiło, że jego film stał się opowieścią intymną i osobistą.

Ten piękny czarno-biały obraz opowiada o trudnej miłości wpisanej w powojenną historię. Wiktor i Zula poznają się w ludowym zespole „Mazurek”, który występuje na komunistycznych uroczystościach. Gdy zakochują się w sobie, Wiktor zaczyna planować wspólną ucieczkę za Żelazną Kurtynę, ale ostatecznie wyjeżdża tylko on. Tak zaczyna się jego długoletnia tułaczka po Europie. Obserwujemy historię dwojga ludzi, którzy nie umieją bez siebie żyć, ale też nie potrafią być razem.

Bardzo ważną rolę odgrywa w filmie muzyka. Zuli i Wiktorowi w Polsce towarzyszą pieśni ludowe, a po ucieczce na Zachód – jazz. Główni bohaterowie, zagrani rewelacyjnie przez Joannę Kulig i Tomasza Kota, zbudowali na ekranie obraz autentycznego, silnego uczucia.

„Zimna wojna” zdobyła międzynarodową sławę i uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Prawa do kinowej dystrybucji zakupiło aż 60 krajów.