Beauty

House of Creed. Ulubiony dom gwiazd

Klaudia Charzyńska Klaudia Charzyńska
Zdjęcia serwis prasowy
6 lipca 2021

Wśród kreatorów niszowych zapachów szczególne miejsce zajmuje dom perfumeryjny Creed. Premiery nowych kompozycji to zawsze ważne wydarzenia w tej branży. Marka Creed prezentuje je jednak na własnych zasadach: rzadko i z konkretną intencją. Wielowiekowa tradycja, oparta na naturalnych składnikach i wyjątkowości ich mieszanek sięga czasów napoleońskich. Używały ich również gwiazdy i celebryci – wśród nich księżna Diana, Grace Kelly czy Madonna. Creed słynie z zapachów męskich i unisex, choć wśród bestsellerów znajdują się również kompozycje lekkie i kwiatowe.

Historia House of Creed sięga XVIII wieku, kiedy James Henry Creed rozpoczął w Anglii działalność krawiecką. Siedzibą przedsiębiorstwa został wówczas Paryż. Perfumiarskie tradycje kultywowane są w tej rodzinie do dziś, a Creed pozostaje jedną z ostatnich na świecie dużych marek, używających w produkcji naturalnych składników i metod kompozycji

Rodzinna tradycja

Erwin Creed, który wraz ze swoim ojcem Olivierem zarządza firmą i należy do siódmego pokolenia twórców zapachów, w jednym z wywiadów podkreślał wartości marki, która ewoluuje, lecz nadal zachowuje swój niszowy charakter. – Każdy zapach jest odważany, mieszany, macerowany i filtrowany ręcznie, w ten sam sposób, od kiedy zaczęliśmy ponad 250 lat temu. W naszej branży to wyjątkowe – mówił przy okazji spotkania, które odbyło się na zaproszenie polskiego dystrybutora zapachów Creed, perfumerii Quality Missala. 

Podstawą wszystkich kompozycji marki są składniki wysokiej jakości, których pozyskiwanie jest możliwe bez ograniczeń i pośpiechu właściwych produktom komercyjnym. 

– Jeśli masz dobre składniki, nie musisz tworzyć czegoś bardzo skomplikowanego. My nie używamy ich zbyt wielu. To tak, jak podczas gotowania: gdy masz doskonałą rybę, wystarczy, że dodasz kilka prostych dodatków, aby nie stracić jej smaku. Płacimy więc dużo za najlepsze składniki. Używamy głównie naturalnych, więc ich jakość zależy od wielu czynników: gleby, pory roku, pogody, lokalizacji, ekspozycji, kraju – wyjaśnia Erwin Creed. 

Droga do gwiazd

Kompozycje Creed mają własne, niepowtarzalne historie. Nieodłącznie związane są z najjaśniejszymi z hollywodzkich gwiazd, a także z europejskimi rodzinami królewskimi. Inspiracją do powstania jednego z najbardziej rozpoznawalnych zapachów tej marki – Aventus była postać Napoleona Bonaparte. Poszczególne nuty odpowiadają etapom jego biografii pełnej różnorodnych zdarzeń, a całość kompozycji przywołuje na myśl męskość, siłę i walkę. Zapach jest zdecydowany, ale dyskretny, nie dominuje otoczenia. Flakon Aventusa zdobi naturalna skóra w czarnym kolorze ze srebrnym emblematem jeźdźca na koniu. Sprzedażą tej kompozycji marka Creed wspiera organizację non-profit American Rivers, która działa na rzecz ochrony rzek w Stanach Zjednoczonych.

Marka Creed zdobywała serca wielu znanych osób, często komponowała też zapachy na specjalne zamówienie. Świeży, wiosenny Spring Flower stworzony został dla gwiazdy filmowej Audrey Hepburn. To flagowy kobiecy zapach marki, który chętnie nosiła również Jackie Kennedy, a zachwycały się nim brytyjska księżna Diana oraz królowa Elżbieta II. 

Jeden z męskich bestsellerów, Green Irish Tweed, wykreowano z kolei dla aktora Cary’ego Granta. Inna z popularnych kwiatowych kompozycji, Fleurissimo, powstała z myślą o Grace Kelly. Creed stworzył go specjalnie dla niej, gdy wychodziła za mąż za Rainiera, księcia Monako. 

Obecnie z zamiłowania do kompozycji domu perfumeryjnego Creed znana jest m.in. Madonna oraz modelka Cindy Crawford. Nosi je również nawiązująca swoim stylem do klimatu starego Hollywood wokalistka Lana del Rey.

Morska woda i chłodny wiatr, czyli Viking Cologne

W maju tego roku dom perfumeryjny Creed zaprezentował nową kompozycję. To chłodna, energetyczna woda przywołująca ducha odkrywcy – Viking Cologne, nowa wersja bestsellerowego zapachu marki – Viking. Obydwie kompozycje różnią przede wszystkim temperaturą. Viking Cologne orzeźwia, przywodząc na myśl wiatr i morską wodę.

Zapach otwierają świeże składniki: bergamotka z Kalabrii, cytryna z Sycylii, cedr i olejek z liści i gałązek drzewa gorzkiej pomarańczy, czyli petit grain. W nucie serca znalazły się natomiast olejki z całego świata: francuska lawenda, indonezyjska paczula, egipskie geranium i haitański wetiwer. Nuty bazy opierają się z kolei na przyprawach: drzewo sandałowe, kadzidło, gałka muszkatołowa, rozmaryn i szałwia. 

Viking Cologne oraz inne kompozycje Creed dostępne są w sieci ekskluzywnych perfumerii Quality Missala