Beauty

Aktywne peptydy. Nowa linia kosmetyków AVA Laboratorium

Klementyna Szczuka Klementyna Szczuka
Zdjęcia Shutterstock, serwis prasowy
29 grudnia 2023

Eksperci uważają, że kosmetyki zawierające peptydy mogą stanowić alternatywę dla inwazyjnych zabiegów poprawiających kondycję skórę, a także skutecznie podtrzymują i przedłużają efekty tych zabiegów. Warto przyjrzeć się więc najnowszej linii produktów do pielęgnacji skóry twarzy, która pojawiła się właśnie na rynku – Aktywne peptydy Laboratorium Kosmetycznego AVA. Wykorzystano w nich aż pięć różnych peptydów o wzajemnie uzupełniających się właściwościach i działaniu.

Peptydy ze względu na właściwości stosuje się przede wszystkim w terapiach anti-aging. Składniki te są chętnie wykorzystywane w recepturach produktów do pielęgnacji skóry dojrzałej oraz skóry z oznakami starzenia, czyli tracącej jędrność, z pierwszymi zmarszczkami i liniami mimicznymi.

Poznajmy się

Peptydy są organicznymi związkami chemicznymi, które powstają przez połączenie minimum dwóch i maksymalnie 100 cząsteczek aminokwasów (powyżej 100 są to już białka). Stanowią one część struktury lipidowej warstwy skóry. W procesach fizjologicznych pełnią rolę regulatorów i przekaźników. To m.in. dzięki peptydom substancje aktywne, które znajdują się w kosmetykach, przenikają do znajdujących się głębiej warstw skóry. 

Peptydy przyczyniają się do produkcji kolagenu i elastyny, przyspieszają procesy naprawcze komórek, zwiększają wiązanie wody w skórze właściwej oraz spowalniają syntezę melatoniny, czego efektem jest poprawa kolorytu skóry. Właśnie ze względu na te właściwości związki peptydowe od wielu lat wykorzystywane są w kosmetykach wygładzających i ujędrniających skórę oraz liftingujących i poprawiających owal twarzy.

W przemyśle kosmetycznym najczęściej stosuje się peptydy, które pozyskuje się z roślin lub wytwarza syntetycznie. Są to tzw. peptydy biomimetyczne. Odwzorowują one działanie naturalnych peptydów znajdujących się w naszym organizmie.

Aktywne peptydy

W recepturach kosmetyków tworzących najnowszą linię do pielęgnacji twarzy Aktywne peptydy, wykorzystano aż pięć peptydów. Są to: dipeptyd-2, tripeptyd-2, tripeptyd-56, tetrapeptyd-7 i hexapeptyd-8. Wykazują one nieco odmienne, lecz doskonale uzupełniające się działanie na skórę. Wpływają na syntezę kolagenu i elastyny, przyspieszają procesy naprawcze komórek skóry oraz chronią przed wolnymi rodnikami. 

Preparaty tworzące linię Aktywne peptydy działają selektywnie i kierunkowo, zarówno na zmarszczki mimiczne, jak i zmarszczki pionowe. Regularnie stosowane spłycają je, wygładzając i napinając skórę. Jednocześnie działają liftingująco, wpływając na poprawę owalu twarzy oraz konturu oczu.

W jednej linii

Serię Aktywne peptydy tworzą cztery produkty, pozwalające kompleksowo zadbać o wygląd i kondycję skóry twarzy. Są to: kremowy koktajl wygładzający zmarszczki pionowe, koktajl zmniejszający zmarszczki mimiczne, serum redukujące zmarszczki mimiczne, naprawczy kremowy koktajl pod oczy zmniejszający zmarszczki mimiczne. Każdy z produktów jest przeznaczony do stosowania zarówno na dzień, jak i na noc.

Kremowy koktajl wygładzający zmarszczki pionowe to kompozycja tripeptydu-56 i hexapeptydu-8. Pierwszy spłyca lwią zmarszczkę oraz linie marionetki, drugi działa rozluźniająco na mięśnie twarzy. Formułę kremu wzbogacono kompleksem ceramidów oraz olejów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Zapewniają one skórze elastyczność oraz regenerują jej barierę hydrolipidową. 

Kremowy koktajl zmniejszający zmarszczki mimiczne jest kosmetykiem, którego formuła oparta jest na działaniu hexapeptydu-8 i tripeptydu-2. Pierwszy peptyd pomaga rozluźnić mięśnie twarzy odpowiedzialne za zmarszczki mimiczne. Drugi zwiększa produkcję kolagenu, pobudza komórki skóry do regeneracji i poprawia owal twarzy. Działanie tych peptydów wzmacnia znajdujący się w składzie kremu ekstrakt z pieprzu syczuańskiego. Z kolei obecność kwasu hialuronowego i masła shea sprawiają, że kosmetyk poprawia elastyczność skóry i wzmacnia jej barierę lipidową.

Serum redukujące zmarszczki mimiczne jest preparatem o skoncentrowanej formule, w którego składzie są trzy peptydy: tripeptyd-56 i hexapeptyd-8 oraz tripeptyd-2. Ten ostatni zwiększa produkcję kolagenu oraz spowalnia starzenie się komórek skóry. Działanie zawartych w serum peptydów wzmacnia dodatkowo znajdujący się w składzie ekstrakt z pieprzy syczuańskiego. 

Naprawczy kremowy koktajl pod oczy zmniejszający zmarszczki mimiczne to również kosmetyk o skoncentrowanej formule składników aktywnych. W jego recepturze znajdują się: hexapeptyd-8, tetrapeptyd-7 i dipeptyd-2. Działanie tego ostatniego peptydu polega m.in. na pobudzeniu krążenia limfatycznego. Dzięki temu kosmetyk ma również właściwości zmniejszające obrzęki pod oczami i rozjaśniające cienie.

Formuła koktajlu wzbogacają inne, dodatkowe składniki aktywne: ekstrakt z kawy i hesperydynę. Ekstrakt z kawy wykazuje właściwości drenujące i poprawiające mikrokrążenie. Z kolei hesperydyna uszczelnia i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, ma także działanie antyoksydacyjne. 

Kosmetyki są dostępne na stronie Ava Laboratorium oraz w sieci drogerii Hebe

[MATERIAŁ SPONSOROWANY]