Beauty

Zabiegi medycyny estetycznej. Jak bezpiecznie poprawiać urodę?

Klaudia Charzyńska Klaudia Charzyńska
Zdjęcia Shutterstock
25 sierpnia 2021

Wraz z rozwojem branży usług kosmetycznych i rosnącymi możliwościami ingerencji w wygląd, zaciera się granica między kosmetologią a medycyną estetyczną. Mając do wyboru wiele zabiegów o zróżnicowanym charakterze musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by były one bezpieczne. Co warto wziąć pod uwagę wybierając gabinet, w którym poprawimy urodę, radzi dr n. med. dermatolog Magdalena Łopuszyńska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i właścicielka Gabinetu Kosmetyki Lekarskiej Bella w Warszawie.

Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zabieg medycyny estetycznej

Obowiązujące obecnie w Polsce regulacje w branży medycyny estetycznej są niejasne. Dlatego też zabiegi mogą wykonywać zarówno wykwalifikowani fachowcy, jak i osoby nie posiadające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Warto mieć więc na uwadze, że w gabinetach kosmetycznych zabiegi wykonują kosmetyczki, natomiast w klinikach medycyny estetycznej – kosmetolodzy posiadający tytuł licencjata, magistra lub doktora. – Certyfikaty potwierdzające ukończenie różnych kursów z zakresu medycyny estetycznej, nie zastąpią lekarzowi lat specjalizacji – mówi dermatolog. Lekarza, do którego wybieramy się na zabieg, możemy zweryfikować co najmniej na dwa sposoby: na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej lub w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. 

Poprawę wyglądu powierzmy specjaliście

Prawidłowe dobranie i wykonanie zabiegu leży w rękach lekarza. Posiada on podstawy medyczne również do tego, aby poradzić sobie z ewentualnymi powikłaniami. To osoba, która potrafi dostarczyć pacjentowi odpowiedniej wiedzy oraz omówić oczekiwania zgodne z możliwościami, jakie niesie za sobą dany zabieg. Warto zwrócić uwagę, czy kosmetolożki i kosmetyczki współpracują z lekarzem. – Gwarantuje to bowiem prawidłowe i bezpieczne wykonanie zabiegów typowo kosmetycznych. Gwarantuje też szybką pomoc medyczną w razie ewentualnych komplikacji – mówi dr Łopuszyńska. 

Jednym z największych niebezpieczeństw jeśli chodzi o zabiegi medycyny estetycznej są preparaty nieznanego pochodzenia lub o niepotwierdzonej jakości.

– Sprzęty i preparaty, które stosuje się podczas zabiegu muszą być oryginalne, testowane i certyfikowane. Nawet najlepszy lekarz nie przeprowadzi bowiem zabiegu, dostosowując pacjenta do urządzeń, którymi dysponuje – dodaje dermatolog. W gabinecie, który oferuje zaledwie kilka opcji zabiegów i leczenia, łatwo o wybór nieskutecznej, a nawet szkodliwej dla zdrowia drogi. 

Na początek… wywiad

Pierwszym krokiem do bezpiecznego wykonania dowolnego zabiegu z obszaru medycyny estetycznej jest gruntowny wywiad. Dotyczy on przede wszystkim przebytych i aktualnych chorób. Szczególnie istotne są m.in. te związane z układem immunologicznym, cukrzyca, padaczka, nadciśnienie, choroba wieńcowa, nowotworowa czy psychiczna. Osobę wykonującą zabieg musimy poinformować również o alergiach oraz przyjmowanych lekach i suplementach. Również o pozornie niegroźnych w danej chwili stanach zapalnych w organizmie, takich jak niewyleczone zęby, zapalenie zatok czy układu moczowego. Od wszystkich tych czynników (także chorób pozostających w remisji) zależy powodzenie zabiegu i uniknięcie ewentualnych powikłań. – Źle przeprowadzony wywiad może spowodować nieprawidłową kwalifikację pacjentki do zabiegu. Stąd prosta droga do niewłaściwego doboru produktu lub metody, a tym samym braku pożądanego efektu – wyjaśnia dr Łopuszyńska. 

Scenariusz zmiany

Podczas pierwszej konsultacji lekarz omawia z pacjentem wszystkie elementy, które mają zostać poddane zmianie. Przepływ informacji to podstawa zaufania, a tym samym większe szanse na powodzenie zabiegu. – Wspólnie poszukujemy mocnych i słabych stron. Rozważamy możliwości użycia różnych technik zabiegowych. Kluczem do prawidłowego doboru stosowanych metod jest takie dostosowanie ich do indywidualnych cech pacjenta, aby rezultat był możliwie jak najbardziej naturalny – mówi dr Łopuszyńska.

Celem wstępnej konsultacji jest przeanalizowanie skóry nie tylko pod kątem estetyki, ale także ogólnego stanu jej zdrowia.

Lekarz sprawdza poziom nawilżenia, elastyczność, unaczynienie, wielkość porów oraz obecność wszelkich zmian, które można uznać za niepokojące. Po dokładnym wywiadzie i rozpoznaniu sytuacji pacjent ma świadomość, na czym będzie polegał zabieg i jakie efekty może dzięki niemu uzyskać. Warto przedtem zanotować i omówić wszystkie pytania i wątpliwości. Nawet te, które wydają nam się błahe lub nieistotne, mogą mieć wpływ na ostateczny sukces zabiegu. 

Bezpieczeństwo jest gwarancją dobrego efektu

Zabiegi medycyny estetycznej, nawet te najmniej inwazyjne, są ingerencją w ciało – nie warto bagatelizować ich wpływu. Jeśli zostaną przeprowadzone nieumiejętnie, stwarzają ryzyko pod względem zdrowotnym i zamiast poprawić urodę, będą szpecić. A ich skutki nie zawsze są możliwe do odwrócenia. –  Botoks, kwas hialuronowy, preparaty do mezoterapii czy zestawy do zabiegów z użyciem osocza to tylko kilka przykładów substancji, które mogą zaszkodzić pacjentce, jeśli będą zastosowane w nieprawidłowy sposób. Każda z nas różni się pod względem anatomii, ilości tkanki tłuszczowej, jakości skóry. Podczas zabiegu każdy z tych aspektów ma znaczenie. Liczy się więc wszechstronna wiedza osoby, która go wykona oraz edukacja pacjenta. Zwłaszcza w zakresie rekonwalescencji i możliwych powikłań – wyjaśnia dr Łopuszyńska. 

Odpowiednie przygotowanie dotyczy nie tylko zabiegów o zaawansowanym charakterze. Również pozornie prostych i wykonywanych rutynowo, jak makijaż permanentny czy coraz popularniejsze modelowanie ust. –  Oczekiwany efekt każdego zabiegu, zależy więc przede wszystkim od wyboru profesjonalnego gabinetu, kompleksowego wywiadu i porozumienia pomiędzy pacjentem a lekarzem – dodaje dermatolog.