Lifestyle

Uśmiech Angeliki [KSIĄŻKA NA WEEKEND]

Aldona Sosnowska Aldona Sosnowska
11 września 2020

Komisarz Montalbano podejmuje nowe śledztwo, szaleje z zazdrości o narzeczoną Livię i… ulega urokowi zjawiskowo pięknej Angeliki. Nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc ukazała się właśnie kolejna książka z popularnego cyklu detektywistycznego Andrei Camilleriego.

Pierwsza powieść kryminalna, której bohaterem jest komisarz Salvo Montalbano ukazała się w 1994 roku i nosiła tytuł „Kształt wody”. Jej autorowi udało się stworzyć tak charakterystycznego i jednocześnie ujmującego bohatera, że z każdą kolejną książką, w której występował, rosła jego popularność. Montalbano to Sycylijczyk z krwi i kości. Emocjonalny, porywczy, skłonny do zauroczeń kobietami. Ceniący również dobrą kuchnię – opisy, często szczegółowe, jadanych przez niego posiłków dodają smaku i barwności każdej historii.

Akcja każdej z książek osadzona jest w sycylisjkim miasteczku Vigata. Nie znajdziemy go jednak na mapie – zostało wymyślone przez autora. Jest repliką i oddaje atmosferę rodzinnej miejscowości Camilleriego, niewielkiego Porto Empedocle leżącego w prowincji Agrigento.

Komisarz Montalbano rozwiązał do tej pory już kilkanaście kryminalnych zagadek. Tym razem musi ustalić, kto stoi za serią włamań do najbogatszych domów w miasteczku. Najpierw jednak targa nim zazdrość o narzeczoną Livię, którą podejrzewa o romans. Tak wielka, że… odbiera mu nawet apetyt.

„– A co dla pana? – zapytał Enzo komisarza.
Ja wezmę ten widelec i zaraz wydłubię oczy mojej narzeczonej – pomyślał Montalbano.
Ale powiedział co innego:
– Nie chce mi się jeść. Przynieś mi jakieś przystawki”.

Lekkość narracji, dowcip, pobłażliwy dystans do głównego bohatera oraz umiejętnie oddana senna atmosfera sycylijskiej prowincji sprawiają, że cykl powieści z komisarzem Montalbano stał się fenomenem wydawniczym. Nie tylko we Włoszech.