Beauty

Taka piękna rewolucja. Fotona Dynamis SP

Klaudia Charzyńska Klaudia Charzyńska
8 listopada 2019

Medycyna estetyczna to imponująca ilość metod i narzędzi. Pomagają nam one radzić sobie z niedoskonałościami skóry, dbać o jej zdrowie oraz powstrzymywać procesy starzenia i niwelować jego oznaki. Wraz z rozwojem tej dziedziny dostępnych jest coraz więcej sposobów na skuteczne i komfortowe poprawianie urody.

Jednym z najnowszych odkryć, które łamią stereotypy bolesnej walki o piękniejszy wygląd, jest laser Fotona Dynamis SP. Zabiegi wykonywane z jego pomocą pozwalają osiągać bardzo dobre efekty w szerokim spektrum problemów dermatologicznych, począwszy od trądziku młodzieńczego, rozstępów i naczynek, na redukcji zmarszczek i zapobieganiu ich powstawaniu kończąc. Dr Magdalena Łopuszyńska, dermatolog z warszawskiej kliniki Bella, uważa, że laser Fotona wprowadził medycynę estetyczną na zupełnie nowy, wyższy poziom. Kluczem do serc pacjentek na całym świecie okazała się przede wszystkim jego wielofunkcyjność i unikalne, nieinwazyjne działanie.

Producent laserów w służbie przełomu

Technologia opracowana przez firmę Fotona polega na kombinacji dwóch długości lasera Nd:YAG i Er:YAG w najpotężniejszej wersji dostępnej na rynku. Takie połączenie pozwala na dotarcie do głębokich warstw skóry podczas jednego, wielostopniowego zabiegu. Przy jego wykonywaniu niepotrzebne jest znieczulenie – zastępuje je chłodziarka, która sprawia, że zabieg jest bezbolesny. Z kolei samo komponowanie procedur zabiegowych to dla lekarzy prawdziwe pole do popisu – konstrukcja lasera daje możliwość tworzenia wielu kombinacji i oddziaływania na różne warstwy skóry w zależności od tego, jaki problem ma rozwiązać. Coraz większą popularność zyskują procedury łączone, czyli zastosowanie podczas jednej sesji zabiegowej różnych głowic, np. nieablacyjnej i ablacyjnej.

Anti-aging na nowych zasadach

Przełomowa metoda jest wyjątkowo skuteczna w starciu w różnorodnymi problemami dermatologicznymi, jednak największą popularnością cieszy się w terapii przeciwstarzeniowej. – Laseroterapia od dawna stosowana jest w terapii anti-aging ze świetnymi efektami, niestety zwykle trzeba było za nie płacić długim okresem rekonwalescencji, gdy skóra goiła się i łuszczyła po zabiegu. Fotona pozwala na głęboką stymulację i przebudowę skóry bez efektów ubocznych – mówi dr Łopuszyńska.
Flagowym zabiegiem wykonywanym dzięki tej technologii jest Fotona 4D, czyli laserowy lifting twarzy łączący cztery procedury w jednej terapii. Składa się z unikalnej dla tego systemu metody EndoLiftingu wykonywanego wewnątrz jamy ustnej, FRAC3, czyli nieablacyjnego odmładzania w głębszych warstwach skóry, termoliftingu PIANO oraz Superfacial – delikatnej zimnej ablacji wykonanej laserem Er:YAG. Taka kompilacja pozwala na kurczenie się kolagenu na całej grubości skóry, co prowadzi do trwałego ujędrnienia i zwiększenia objętości. Wykorzystywana jest jako alternatywa dla tradycyjnych wypełniaczy.

Unikalna funkcja, czyli frakcjonowanie 3D

Globalna popularność laserowej terapii Fotona wynika także z jej unikalnych funkcji. Należy do nich frakcjonowanie D, oznaczane w skrócie FRAC3. To kolejny tryb pracy, którego nie da się współcześnie wykonać za pomocą żadnego innego urządzenia. – Rewolucyjna metoda FRAC3 tworzy głęboko w skórze „wyspy” termicznego uszkodzenia. Dynamis SP wysyła krótkie, bezbolesne impulsy, które rozsypują się w skórze jak płatki śniegu, tworząc trójwymiarowy frakcyjny wzór – tłumaczy dr Łopuszyńska. W ten sposób miejsca, w których koncentruje się energia, stymulowane są do produkcji kolagenu, a mikrouszkodzenia w skórze powstają znacznie głębiej niż przy tradycyjnych zabiegach laserowych. Efekt jest zatem bardziej spektakularny i pozwala na mocne naciągnięcie skóry. Ten rodzaj zabiegu również jest bezbolesny, a po jego wykonaniu nie występuje podrażnienie czy obrzęk.

Odmładzanie to nie wszystko

Szerokie spektrum zastosowania metody Fotona Dynamis SP obejmuje nie tylko głęboki lifting i zabiegi związane z odmładzaniem skóry. Jest też niezastąpiony w likwidowaniu blizn po trądziku i wygładzaniu powierzchni skóry. – Dla mnie, jako lekarza dermatologa specjalizującego się w leczeniu trądzików młodzieńczych i ich powikłań jest po prostu niezbędnym narzędziem, bez którego nie wyobrażam sobie swojej pracy – mówi dr Łopuszyńska. W zabiegu skierowanym przeciwko zmianom trądzikowym wykorzystuje się najbardziej zaawansowany system tzw. zimnej ablacji laserowej, który polega na usuwaniu warstwa po warstwie nierówności naskórka do maksymalnego wyrównania powierzchni, przy jednoczesnym kontrolowanym przegrzaniu skóry właściwej, co wywołuje efekt przebudowy głębszych struktur. – Połączenie tych metod umożliwia wykonanie bezpieczniejszego i efektywniejszego zabiegu od stosowanej wcześniej dermabrazji laserowej. Nawet w przypadku dużych blizn, efekty zabiegu są znakomite, a skóra goi się w ciągu tygodnia w sposób nie eliminujący z codziennego aktywnego życia – dodaje dermatolog.