Moove

Sportowa elegancja. SUUNTO 9 PEAK FULL TITANIUM BLACK [TEST]

Przemysław Stasiw Przemysław Stasiw
Zdjęcia materiały prasowe, archiwum prywatne
18 sierpnia 2022

Suunto 9 Peak Full Titanium Black to najcieńszy i najwytrzymalszy spośród wszystkich zegarków tej marki. Jest wykonany z najwyższej jakości materiałów – całkowicie odnawialnych i neutralnych węglowo, co ma znaczenie dla środowiska. Jest też niezwykle wytrzymały i po prostu piękny. Design zegarka doceniło Chicago Athaeneum – Międzynarodowe Muzeum Architektury i Wzornictwa.

Suunto 9 Peak Full Titanium Black zdecydowanie wyróżnia elegancki design, a to wszystko za sprawą bransolety i koperty wykonanej z najwyższej jakości tytanu w kolorze matowej czerni z powłoką DLC (Diamond Like Carbon). Według samego producenta jest to najcieńszy i najwytrzymalszy zegarek, jaki kiedykolwiek wyprodukowało Suunto.

Rzeczywiście już przy pierwszym kontakcie sprawia on wrażenie filigranowego, a jego waga jest prawie nieodczuwalna. Osobiście uważam, że nowe Suunto jest najładniejszym zegarkiem sportowym, jaki miałem okazję nosić na nadgarstku. Pomimo, że jest to produkt, który ma w stu procentach sportowy rodowód, to dzięki swojemu stylowemu wyglądowi śmiało można założyć go na spotkanie biznesowe – do garnituru i koszuli. Dzięki możliwości szybkiej wymiany bransolety na pasek silikonowy (dołączony do zestawu jako opcjonalny), zaraz po wyjściu z biura możemy udać się na trening.

Wyświetlacz

Wyświetlacz o rozdzielczości 240×240 pikseli jest wykonany w technologii LED, a jego rozmiar to 1,2”. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco mały, ale podczas użytkowania jest czytelny i spełnia swoją funkcję. To tyle jeśli chodzi o wygląd, poniżej garść podstawowych danych technicznych:

• Materiał koperty: tytan gradacji 5
• Materiał bransolety: tytan
• Materiał szkła: szkło szafirowe
• Średnica/grubość koperty: 43 mm/10,6 mm
• Waga: 84 g wraz z tytanową bransoletą, 52 g wraz z paskiem silikonowym
• Wodoszczelność: 10 BAR
• Rozmiar i rozdzielczość wyświetlacza: 1,2”, 240×240

Czas pracy baterii 

Wydajność baterii to cecha zegarka sportowego, która dla wielu użytkowników jest kluczowa. Producent zapewnia, że nowa „dziewiątka” ma pracować 27 godzin z najbardziej dokładnym trybem GPS oraz włączonym optycznym pomiarem tętna. Czas, jaki pozostał do rozładowania baterii możemy każdorazowo weryfikować przed rozpoczęciem treningu, dzięki informacji na ekranie. Testując zegarek mogę potwierdzić, że bateria rzeczywiście jest w stanie zaoferować nam 27 godzin treningu przy powyższych ustawieniach.

Przy codziennym użytkowaniu zegarka, ładowałem go średnio raz w tygodniu. Na duży plus zasługuje szybkość ładowania. Do poziomu pełnego naładowania wystarczy godzina, a już po 5 minutach baterii wystarczy nam na godzinną aktywność. Oczywiście żywotność baterii możemy wydłużyć dzięki zastosowaniu dodatkowych planów baterii, jednak wiąże się to z mniej dokładnym zapisem śladu GPS, a to za sprawą rzadszego próbkowania sygnału. W zależności od trybu może to być nawet odczyt co dwie minuty. Ten tryb polecam więc osobom planującym bardzo długie, wielodniowe wędrówki lub ekstremalnie długie biegi ultra. 

Tryb GPS 

Produkty Suunto od zawsze kojarzone są z niezawodnością, jeśli chodzi o dokładność śladu GPS. Podobnie jest i tym razem, ponieważ fiński producent wprowadził nową funkcję o nazwie Snap to Route. Dzięki tej opcji algorytm dopasowuje do trasy ślad GPS, niwelując niedoskonałości wynikające ze słabego sygnału GPS. Tryb ten działa niestety tylko podczas użytkowania nawigacji, nie włącza się on podczas rejestrowania normalnej aktywności typu bieg itp.

Podczas testowania zegarka wgrałem do niego swoją ulubioną leśną trasę i odpaliłem w trybie nawigacji. Przy takich ustawieniach ślad GPS okazał się znacznie dokładniejszy niż w przypadku zegarka konkurencyjnej marki.

Podczas testów korzystałem z kombinacji GPS + GLONASS. Wielu użytkowników uznaje, że jest najdokładniejsza w naszej szerokości geograficznej. Ślad rysowany przez zegarek był precyzyjny i bez większych zakłóceń. Nawet podczas biegania po lesie zegarek dobrze trzymał się ścieżek, a odchylenia były nieznaczne. Warto dodać, że zegarek bardzo szybko „łapał” sygnał. Już po kilku sekundach od wybrania aktywności mogłem rozpocząć trening. 

Nadgarstkowy czujnik tętna i pulsoksymetr 

Suunto chwali się, że nowy optyczny sensor w tym modelu jest niemal tak dokładny jak pas tętna zakładany na klatkę piersiową. Porównując wyniki tętna z pasa piersiowego i sensora nadgarstkowego trzeba oddać producentowi, że dokładność odczytu jest zbliżona, a odchyły nieznaczne. Oczywiście przy treningu interwałowym, gdzie prędkość znacznie zmienia się na krótkich odcinkach, czujnik nadgarstkowy nadal pozostaje nieco w tyle, z opóźnieniem reagując na szybsze bicie serca. Nowością jest również pulsoksymetr, który pozwala na monitorowanie natlenienia krwi. Wynik otrzymujemy stosunkowo szybko.

Suunto Plus to nowe unikalne funkcje. Do najciekawszych należą:

• Weather: Dzięki tej funkcji możemy śledzić statystyki i ostrzeżenia pogodowe podczas aktywności. Zegarek powiadomi nas o alertach burzowych lub poinformuje, czy nasz trening zakończy się po zachodzie słońca.

• Funkcjonalność “Safe” pozwala na szybki dostęp do współrzędnych GPS i innych istotnych informacji o aktualnej lokalizacji. Przydatna, gdy potrzebujemy pomocy. Dzięki niej w łatwy sposób udostępnimy kluczowe informację o naszym położeniu znajomym.

• Funkcja Burner pokazuje, jak szybko podczas ćwiczeń spalamy tłuszcz. Pomaga kontrolować wagę i utrzymywać zdrową równowagę pomiędzy dietą a ćwiczeniami.

• Ghost Runner ™: Po jej wybraniu przed rozpoczęciem aktywności, zegarek zmierzy tempo pierwszego kilometra, szacując na jego podstawie tempo docelowe wirtualnego partnera i w dalszej fazie treningu będzie informował nas, czy jesteśmy od niego szybsi czy wolniejsi.

• Climb Hill Training: Kolejna bardzo przydatna i innowacyjna funkcja. Dzięki niej zegarek automatycznie rozpozna podbieg lub podjazd i będzie zapisywał czas na tych odcinkach jako okrążenie. Osoba trenująca nie będzie musiała ręcznie dodawać okrążenia. Funkcja działa bez ingerencji użytkownika i jest precyzyjna. Jedyny konieczny warunek to pokonanie w pionie na danym odcinku 10 m dla biegania lub 20 m dla jazdy rowerem.

SUUNTO 9 PEAK FULL TITANIUM BLACK oferuje oczywiście wiele innych funkcji, zarówno sportowych, jak i takich, które znajdziemy w klasycznych smartwatchach. Są to m.in.: dotykowy ekran, monitorowanie snu, kompas, wysokościomierz, nawigacja do punktu, powiadomienia z telefonu czy sterowanie muzyką. 

Tryby sportowe do wyboru

Zegarek SUUNTO 9 PEAK FULL TITANIUM BLACK pozwala nam na wybór ponad 80 trybów sportowych. W każdym z nich, podczas treningu informować nas będzie o unikalnych statystykach. Dane podczas aktywności pokazywane są w przejrzysty sposób, a po zakończonym treningu otrzymujemy podsumowanie ze statystykami. W przypadku biegania są to: czas, dystans, tempo, kroki, tętno, strefy intensywności, spalone kalorie, czas odpoczynku, szacunkowy pułap tlenowy oraz ocena intensywności. Nie sposób opisać wszystkich trybów, jest ich po prostu bardzo dużo, a każdy posiada swoje unikalne dane, które użytkownik może śledzić podczas trwania aktywności lub po jej zakończeniu.

Aplikacja Suunto 

Aplikacja jest prosta w obsłudze i bardzo czytelna. W łatwy sposób możemy sprawdzić nasze postępy, treningi i kalendarz aktywności. Mamy również dostęp do statystyk snu, spalonych kalorii oraz kroków. Widok treningu zapewnia nam wszystkie niezbędne dane. Są to: czas i prędkość każdego kilometra, średnie wartości wraz z wykresami tętna, wysokości i temperatury.

Nowe SUUNTO 9 PEAK FULL TITANIUM BLACK może się podobać. Jest to zegarek, który poza treningami, chce się nosić również na co dzień, do pracy czy na spotkania biznesowe. Dzięki połączeniu eleganckiego i stylowego  designu z solidnością i multifunkcjonalnością, fiński producent stara się trafić do szerokiego grona odbiorców. Dotychczas Suunto nie posiadało zegarka na bransolecie, więc jest to mały przełom w ofercie tej marki. W mojej ocenie, zarówno jako osoby czynnie uprawiającej sport jak i pracownika korporacji, nowa odsłona tego modelu to bardzo dobra propozycja. Nowa „dziewiątka” posiada wszelkie funkcje, których oczekuję od zegarka sportowego, dodatkowo ciesząc oko swoim pięknem. 

Zegarek dostępny jest w sprzedaży w sieci salonów Time Trend