Lifestyle

Ścieżka prostej obfitości. 365 dni do życia w harmonii i radości [FRAGMENT]

Sara Ben Breathnach Sara Ben Breathnach
10 grudnia 2020

Ta książka jest światowym bestsellerem. Od premiery w 1995 roku została sprzedana w pięciu milionach egzemplarzy i przetłumaczona na 28 języków. O jej sukcesie stanowi siła zawartego w niej, adresowanego do kobiet przesłania. Uczy, jak czerpać przyjemność z prostych codziennych rzeczy, doceniać każdą chwilę oraz być wierną samej sobie. Wszystko to nabiera obecnie zupełnie innego znaczenia. Pozwala na nowo zdefiniować nasze życie, odnaleźć w nim spokój, szczęście i równowagę.

Jak szczęśliwa jesteś w tej chwili?

Być może gdybyśmy wiedzieli, kiedy naprawdę byliśmy szczęśliwi, moglibyśmy poznać, co jest nam potrzebne do życia.
Joanna Field (1900–1998), pseudonim Marion Milner, brytyjskiej psychoanalityczki i pisarki 

Jak szczęśliwa jesteś w tej chwili? Czy w ogóle to wiesz? Większość kobiet wie, co uszczęśliwia ich rodziców, partnerów czy dzieci. Kiedy jednak przychodzi nam uświadomić sobie te drobiazgi, które wywołują uśmiech na naszych twarzach i wypełniają zadowoleniem nasze serca, brakuje nam pomysłów. 

W 1926 roku młoda Angielka, Marion Milner, znana pod pseudonimem Joanna Field, poczuła, że nie prowadzi autentycznego życia i nie wie, co czyni ją szczęśliwą. Aby jakoś temu zaradzić i przekonać się, co wywołuje u niej szczególne zadowolenie, podjęła eksperyment i przez siedem lat prowadziła dziennik. Został on opublikowany w 1934 roku pod tytułem Własne życie. Autorka wyznała, że pisała go w duchu powieści detektywistycznej, aby prześledzić szczegóły swojej szarej egzystencji w nadziei, że znajdzie klucz do tego, czego w niej brakuje.

Na co dzień brakuje nam świadomości, że naprawdę cieszymy się życiem, które mamy. Trudno jest przeżywać momenty szczęścia, jeśli nie jesteśmy świadome tego, co tak naprawdę kochamy. Musimy nauczyć się rozkoszować drobnymi, autentycznymi chwilami, które dają nam zadowolenie.

Poświęć trochę czasu na ułożenie bukietu, tak by podkreślić kolory, zapach i piękno kwiatów. Znajdź piekarnię niedaleko twojej pracy i pozwól sobie na słabostkę, kupując dwa ciastka o różnych smakach; jesteś czekoladową dziewczyną, to dlaczego nie zafundujesz sobie kruchego ciasteczka z toffi oblewanego czekoladą? Zapisz na swojej liście zakupów składniki potrzebne do ciasta, które upieczesz w weekend. Rozkoszuj się kilkoma ciasteczkami, jeszcze ciepłymi po wyjęciu z piekarnika. Resztę zamroź – dzięki temu zawsze będziesz miała smakołyk „na wszelki wypadek”.

Jeśli jesteś smakoszem herbaty, to czy wiesz, że na świecie jest 1500 jej gatunków? Przez tydzień eksperymentuj z różnymi mieszankami, może znajdziesz swoją ulubioną. Zatrzymaj się na pięć minut, aby pogłaskać myjącego się kota albo pobawić się z psem. Jest mnóstwo prostych przyjemności, które codziennie na ciebie czekają. Zrób w swoim życiu miejsce na te, których tak często nie dostrzegasz albo które lekceważysz. Joanna Field odkryła, że radość sprawiają jej czerwone buty, dobre jedzenie, nagły wybuch śmiechu, czytanie po francusku, odpisywanie na listy, włóczenie się w tłumie po rynku oraz chwile, „kiedy budzą się w niej nowe pomysły”.

Spróbujmy i my mieć nowe pomysły w tym roku. Spróbujmy uświadomić sobie to, co czyni nas prawdziwie szczęśliwymi. Zastanówmy się nad osobistymi upodobaniami (nawet tymi, które stanowią wyzwanie) i z wyrozumiałością udzielmy sobie pozwolenia, aby je rozpoznawać, zaspokajać i cieszyć się momentami prawdziwego szczęścia, które należy tylko do nas.