Lifestyle

Radość w prezencie. Dlaczego obdarowywanie innych ma moc?

Aldona Sosnowska Aldona Sosnowska
Zdjęcia Nick Fewings/Unsplash
17 grudnia 2021

Dawanie prezentów jest sztuką. Wręczyć komuś to, co naprawdę sprawi mu radość wyzwala niepowtarzalne emocje. Właśnie dlatego prezenty warto wybierać z rozmysłem, mimo że przed świętami na wiele rzeczy często brakuje nam czasu.

Grudzień to najbardziej intensywny miesiąc w roku. Więcej pracy niż zwykle, więcej spotkań towarzyskich i całe mnóstwo spraw do załatwienia – na już, żeby zdążyć ze wszystkim przed świętami. Poddajemy się tej atmosferze mimowolnie i nawet jeśli należymy do osób świetnie zorganizowanych, przedświąteczna gorączka i tak nas dopada.

Ostatni miesiąc roku, jak żaden inny, skłania do robienia różnego rodzaju podsumowań, bilansu zysków i strat. Częściej zastanawiamy się nad tym, co nam się udało osiągnąć, a czego nie; co zrobiliśmy, a co mogliśmy zrobić. Również w relacjach z innymi ludźmi – z bliskimi i przyjaciółmi. Jeśli te relacje w jakiś sposób zaniedbaliśmy, święta są sprzyjającym czasem, by je wzmocnić. Nie wymaga to podejmowania jakichś spektakularnych działań. Często więcej znaczą ciepłe słowa, życzenia złożone od serca czy drobiazg ofiarowany ze szczerą intencją.

Miłe gesty oraz dawanie (i przyjmowanie) prezentów poruszają emocje. To one są istotą dawania, ponieważ buduje się wówczas więź. Obdarowywana osoba ma poczucie, że jest dla nas ważna i odgrywa w naszym życiu znaczącą rolę. Z psychologicznego punktu widzenia dawanie i branie jest szczególnym rodzajem wymiany.

Jeżeli z okazji świąt Bożego Narodzenia pragniemy obdarować bliską nam osobę, unikajmy kupowania czegokolwiek i na ostatnią chwilę. Aby miało to sens, wyborowi warto poświęcić nieco więcej uwagi. Zanim podejmiemy decyzję, zastanówmy się, jaka jest osoba, dla której przygotowujemy prezent. Co jest jej największą pasją: praktykowanie jogi, czytanie książek, moda? A może od dawna marzy o wyrafinowanych perfumach czy biżuterii? Poświęcenie temu uwagi z pewnością ułatwi nam wybór. Sam prezent nie będzie też przypadkowy. Warto o tym pamiętać, bo w sytuacji, gdy na twarzy córki/mamy/przyjaciółki zauważamy odmalowujące się kolejno zaskoczenie i radość jest przecież coś wyjątkowego, niemal magicznego. Poza tym my również czerpiemy z tego przyjemność. Badania naukowe dowodzą, że osoba obdarowująca często nawet większą niż ta, która prezent otrzymuje.