Moove

Trening siłowy. 15 powodów, dla których warto ćwiczyć z obciążeniem

Aldona Sosnowska Aldona Sosnowska
22 sierpnia 2019

Ćwiczenia zbliżone do tych, jakie wykonują kulturyści, umożliwiają maksymalną kontrolę wagi ciała. A z tym przecież zmaga się przez całe życie większość kobiet.

W połączeniu z odpowiednim sposobem odżywiania, trening siłowy pomaga w dowolny sposób wymodelować sylwetkę poprzez równomierne rozwijanie wszystkich jej partii. Jest tylko jeden warunek: musi być dopasowany do Twoich potrzeb, a to oznacza: precyzyjnie ułożony i umiejętnie poprowadzony. Wówczas Twoje ciało stanie się jędrne, a sylwetka smukła i wysportowana. Kupowanie nowych dżinsów przestanie być w końcu udręką. 

Korzyści, jakie daje regularny trening siłowy

  1. Chudniesz, jednak bez efektu jo-jo! W wyniku treningu oporowego mięśnie otrzymują bodziec do rozwijania się. A im większa będzie Twoja masa mięśniowa, tym więcej energii będzie potrzebował organizm, aby ją utrzymać. Nawet jeśli nie będzie wykonywał akurat żadnej aktywności fizycznej.
  2. Trening siłowy przyspiesza metabolizm. Jeśli regularnie trenujesz, możesz… więcej jeść! W końcu bez obawy, że przytyjesz. Zwiększa się bowiem zapotrzebowanie organizmu na wszystkie substancje odżywcze: białko, węglowodany i tłuszcze. A jeżeli Twój trening będzie szedł w parze z dobrze dobraną i zbilansowaną dietą, możesz spodziewać się dwukrotnie lepszych efektów.
  3. Ciało staje się jędrne. Ćwiczenia z obciążeniem sprawiają, że mięśnie stają się nie tylko twardsze, ale i ładniej zarysowane. To poprawia ogólną estetykę ciała.
  4. Zwiększa się elastyczność stawów i mięśni. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku osób nieco starszych, ponieważ przekłada się na komfort codziennego życia.
  5. Poprawiają się koordynacja ruchowa, sprawność oraz kondycja. Postawa staje się wyprostowana, a chód sprężysty.
  6. Wzrasta siła mięśni.
  7. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia cukrzycy. W wyniku treningu siłowego poprawia się wrażliwość organizmu na insulinę.
  8. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
  9. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Systematyczne ćwiczenia sprawiają, że zwiększa się masa mineralna kości, czyli ich gęstość.
  10. Zwiększa się ogólna odporność organizmu. W wyniku regularnych treningów z obciążeniem wzrasta w organizmie liczba białych krwinek, które pomagają zwalczać infekcje.
  11. Poprawia się ogólny wygląd skóry. Jest lepiej ukrwiona i bardziej elastyczna.
  12. Znika cellulit!
  13. Systematyczny trening siłowy wyjątkowo dyscyplinuje, co pomaga również w utrzymaniu diety.
  14. Poprawia się samoocena i wzrasta pewność siebie.
  15. Jesteś szczęśliwsza! Nie masz nadwagi, z którą od lat się zmagałaś. Dzięki regularnym treningom efekt utrzymuje się długo, a zbędne kilogramy nie wracają.