Wydarzenia

Gwiazdy na ściance… wspinaczkowej. Rywalizacja o Złote Gatki

Aldona Sosnowska Aldona Sosnowska
Zdjęcia Fundacja DAJESZ! / Szymon Nowak
15 maja 2024

Ponad stu artystów wzięło udział w 1. Mistrzostwach Branży Artystycznej w Boulderingu. Zawody zorganizowała w Warszawie nowo powstała fundacja DAJESZ! Piotra Głowackiego, której celem jest m.in. promocja wspinania w Polsce. Pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia odbyła się 12 maja, oficjalnie inicjując działalność Fundacji.

W mistrzostwach brali udział artyści regularnie trenujący na ściance, ale też osoby, które wspinały się po raz pierwszy. Zwycięzcami w grupie początkujących zostali Kinga Dąbrowska i Jan Hrynkiewicz, a w grupie zaawansowanej najlepsi okazali się Joanna Wójcik i Filip Krupa. W wydarzeniu uczestniczyły całe rodziny – wielu artystów przyprowadziło na ściankę swoich partnerów i dzieci. Najmłodszy uczestnik miał półtora roku! Na ściance swoich sił spróbowali m.in. Tomasz Włosok Maciej Zakościelny, czy Marta Mandaryna Wiśniewska z rodzinami, a także Julia Kamińska, Pola Gonciarz, Ignacy Liss, Piotr Nerlewski, Jędrzej Hycnar, Michał Czernecki, Piotr Rogucki czy Katarzyna Wajda.

Oprócz gwiazd w zawodach wystartowały juniorki z polskiej kadry narodowej we wspinaczce sportowej: Małgosia Kurek, Zuzanna Luby i Ada Duczmal. Dziewczyny nie tylko same się wspinały, ale też dzieliły własnym doświadczeniem w tej dziedzinie z innymi uczestnikami. 

Fundacja DAJESZ! Jurajska Republika Wspinaczkowa powstała z inicjatywy Piotra Głowackiego oraz Michała Czubaka, instruktora wspinaczki skalnej. Chce popularyzować wspinanie w Polsce jako aktywność rekreacyjną i sportową, dostępną dla każdego. Fundacja dąży to tego, by wspinanie zostało wprowadzone do podstawy programowej w polskich szkołach, a ścianka wspinaczkowa stanęła w każdej, nawet najmniejszej, polskiej gminie.

Celem Fundacji są także działania na rzecz ochrony i promocji regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, z malowniczymi, głównie wapiennymi, formacjami skalnymi. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu region ten jest atrakcyjny dla osób uprawiających wspinaczkę. Fundacja DAJESZ! zamierza wspierać rozwój lokalnej infrastruktury wspinaczkowej i turystycznej z poszanowaniem przyrody, tak by Jura stała się wzorem do naśladowania przez inne regiony w Polsce.