Moove

Efekt jogi. Sprawdzony program wspierania walki z depresją i lękami [KSIĄŻKA NA WEEKEND]

Aldona Sosnowska Aldona Sosnowska
3 marca 2021

Filozofia jogi polega na dążeniu do osiągnięcia umiejętności skupienia, świadomej obecności i wewnętrznego spokoju. Drogą do tego stanu jest praca nad ciałem oraz oddechem. Ta wzajemna zależność od lat fascynuje naukowców i jest przedmiotem wielu badań.

Punktem wyjścia książki „Efekt jogi” jest seria badań naukowych przeprowadzonych przez dr Chris Streeter, profesor nadzwyczajną psychiatrii i neurologii na Uniwersytecie w Bostonie. Ich celem było określenie, jaki wpływ na zdrowie psychiczne ma regularne praktykowanie jogi. Przy badaniach tych współpracowała m.in. jedna z autorek książki – Liz Owen. Jest ona nauczycielką jogi i od 2011 roku prowadzi warsztaty dla osób zmagających się z depresją i lękami.

Na początek

Badania, na podstawie których powstała książka, oparto na analizie efektów ćwiczeń metodą B.K.S. Iyengara. W stylu tym wykorzystuje się pomoce, m.in. wałki i klocki. Umożliwiają one modyfikowanie poszczególnych pozycji w taki sposób, by mogła je wykonać każda osoba, bez względu na ograniczenia fizyczne.

„Efekt jogi” jest książką składającą się z kilku części. W teoretycznej autorki w przystępny sposób opisują m.in. działanie układów nerwowych: współczulnego i przywspółczulnego. Wyjaśniają, za jakie czynności mózgu one odpowiadają oraz jaki wpływ mają na nasze myśli, odczucia i sposób funkcjonowania na co dzień.

Współczulny układ nerwowy przygotowuje ciało do aktywności fizycznej, przyspiesza rytm serca i podnosi ciśnienie. Stymuluje także wydzielanie hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu. Przywspółczulny układ nerwowy natomiast uruchamia reakcję „rozluźnij się”, przygotowując nasz organizm do odpoczynku – spowalnia rytm serca i obniża ciśnienie. Oba te układy wzajemnie się uzupełniają. Kluczową rolę w ich funkcjonowaniu odgrywa oddech. Podczas wdechów włącza się układ współczulny, podczas wydechów – przywspółczulny. 

„Efekt jogi” zawiera również ilustrowaną część praktyczną. Szczególnie przydatna może być ona dla osób, które mają niewielkie doświadczenie w jodze lub dopiero zamierzają ją praktykować. W części tej znalazły się m.in. krótkie sesje jogi uwzględniające pracę z oddechem. Szczegółowo opisano w niej i zilustrowano sekwencję powitania słońca. Uwzględniono porady na temat prawidłowego oddychania, sposobów utrzymania skupienia i równowagi. Omówiono konkretne pozycje oraz ich wpływ na zdrowie fizyczne oraz poprawę komfortu psychicznego. Znajdziemy tu praktykę na dodanie sobie energii, praktykę na poczucie sprawczości czy praktykę na wyciszenie i osiągnięcie spokoju.

I na koniec

Ta książka nie zastąpi konsultacji lekarskiej. Nie jest też receptą ani cudownym lekiem. Jej przeczytanie nie sprawi, że zniknie depresja czy lęki towarzyszące większości z nas na co dzień. Z pewnością jednak pomoże zrozumieć, dlaczego doświadczamy nieprzyjemnych emocji: smutku, bezsilności, rozdrażnienia czy złości. A zrozumienie to pierwszy krok do tego, by nauczyć się akceptować te stany i emocje. I w konsekwencji nauczyć się sobie z nimi radzić. Między innymi praktykując jogę, która opiera się na relacji umysłu i ciała.